کافی نت دانشجو (فرهنگیان )

اقدام پژوهی,پایان نامه ,برنامه سالانه,پروژه مهر,درس پژوهی,طرح جابر,طرح کرامت,کارآموزی,طرح توجیهی,پودمان,علمی کاربردی

کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

دانشجویان و فرهنگیان عزیز در صورت نداشتن ایمیل از ایمیل aminsaleh2031@gmail.com استفاده نمایید. به دلیل عدم دسترسی به منابع تعدادی از فایل ها چنانچه فایلی متعلق به شماست و از اینکه در سایت قرار گرفته ناراضی هستید لطفا با شماره های ذکر شده تماس بگیرید تا در سریعترین زمان نسبت به برداشتن فایل و حذف آن از سایت اقدام نماییم.

مقاله سیمای پیامبران در اشعار عطار نیشابوری

مقاله سیمای پیامبران در اشعار عطار نیشابوری

دانلود مقاله سیمای پیامبران در اشعار عطار نیشابوری بافرمت ورد وقابل ویرایش تعدادصفحات 31

چکیده

حضور پیامبران مایه روشنی چشم دل فرهیختگان عارف و زاهد و زینت بخش اشعار عطّار می باشد. قصص دینی و روایات مذهبی همواره از جایگاه والا و ویژه ای در آثار عطّار برخوردار می باشد و شیخ هر جا که بایسته و شایسته است از احوال آن بزرگان مدد جسته ، بیان معنا می نماید. در این پژوهش جلوه هایی از زندگی هشت تن از پیامبران الهی که نام آن ها در آثار عطّار نیشابوری آمده است ،مورد بررسی قرار گرفته است که در حقیقت راه گشای دستیابی به اندیشه های سترگ و عمیق عطّار نسبت به مسا‌ئل فکری و اندیشه های عرفانی آن روزگار می باشد.

مقدمه

« در مثنوی های عرفانی ،داستان پیامبران،وسیله ای برای بیان و تعلیم اندیشه ها ی عرفانی و انتقال آن به دیگران است. این منظور،با تیکه بر معنی ظاهری داستان از راه تفسیر و با تیکه بر معنی باطنی آن از راه تآویل و تبدیل عناصر و اجزای اصلی به مفاهیم انتزاعی برآورده می شود».(پورنامداریان،تقی،40:1385) در مثنوی های عطّار – که شیوه اصلی بیان و روش تعلیم ،نقل داستان و حاکایات مستقل و نتیجه گیری عرفانی از آن ها ست –مثال های متعددی می توان یافت. عطّار هم در مصیبت نامه ،الهی نامه و منطق الطّیر ،که حکایات کوتاه مندرج در داستان اصلی و جامع کتاب است ،از داستان پیامبران نیز در حکایات و تمثیل های دیگر بسیار استفاده کرده است. چنان که مثلا در مصیبت نامه بیش از بیست و هشت حکایت به داستان پیامبران مربوط می گردد. در مثنوی عطّار ضمن حمد و ستایش خداوند ونعمت پیامبر اکرم(ص) ، به داستان پیامبران اشاره شده است.اشعار عطّار ،اصل ذکر حکایت های کوتاه و گرفتن نتایج تعلیمی عرفانی از آن هاست ،امّا گاهی به ندرت، در ضمن تمثیل ها به معنی مجازی و باطنی بعضی عناصر داستانی و مقایسه آن با احوال نفسانی انسان نیز اشاره می شود،که در این جا به شواهدی از آن می پردازیم:پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
1_509870_1043.zip38.7k